Przydomowe oczyszczalnie ścieków POZPLAST produkowane są jako monolityczne jednokomorowe zbiorniki w kształcie cysterny o pojemnościach 2,0i3,0m. Wykonane są z polietylenu wysokiej gęstości (PEHD) metodą formowania obrotowego o grubości 6 mm. W górnej części zbiornika znajdują się otwory: wlot ( 06 ) o średnicy 160 lub 110 mm i wylot ( 07 ) o średnicy 110 mm. Osadnik posiada właz ( 02 ) o średnicy 450 mm, przykryty pokrywą ( 03 ), służący do usuwania nagromadzonych osadów i kożucha. Możliwa nadbudowa włazu pozwala na posiadanie zbiornika na różnych głębokościach. Osadniki wyposażone są na wylocie w filtr ( 04 ) w postaci wiadra ( 05 ) o pojemności 37 litrów, wypełnionego keramtyzem. Dno wiadra posiada otwory, przez które ścieki dopływają do filtra. Zadaniem filtra jest cedzenie ścieków i spowalnianie odpływu, dzięki czemu osad nie jest podrywany z dna. Zaletą osadników gnilnych wykonanych z PE jest lekkość i trwałość, co gwarantuje szybkość i łatwość montażu.
Budowa Przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę.
Należy jedynie dokonać zgłoszenia o zamierzonej budowie właściwemu organowi( na przykład: Starostwo Powiatowe).
W zgłoszeniu należy zamieścić:
- lokalizację oczyszczalni ścieków ścieków naniesioną na plan zagospodarowania działki,
- rodzaj, zakres i sposób wykonania robót.
- Planowany terminrozpoczęcia robót.
- Prawo do dysponowania nieruchomością.
Rozpoczęcie budowy może nastąpić po upływie 30 dni od daty zgłoszenia , jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu.

Nakłady inwestycyjne, obejmujące koszty zakupu urzadzeń oraz ich montażu sa pdstawowym elementem decydującym o wyborze sposobu unieszkodliwiania ścieków. Zminiaturyzowana, mechaniczno- biologiczna oczyszczalnia ścieków jest korzystnym rozwiązaniem zarówno pod względem finansowym jak i eksploatacyjnym.
Koszty zakupu i montażu oczyszczalni ścieków systemu POZPLAST są porównywalne w stosunku do tradycyjnego zbiornika bezodpływowego. Niepodwazalną zaletą tego rozwiązania jest jednak tania , niemalże bezobsługowa i bezawaryjna eksploatacja. Opróżnianie powstałego podczas oczyszczania ścieków osadu nastepuje srednio raz na dwa lata , co znacznie obniża koszty eksploatacyjne tego systemu.

- Raz na pół roku należy wyciągnąć z osadnika gnilnego filtr ( kosz wypełniony keramzytem) i jego zawartość , po wysypaniu do kosza, dokładnie przepłukać wodą
- Wybieranie osadu ze zbiornika zazwyczaj powinnoodbywać się raz na 1,5-2 lata ( w zależności od ilości osaduw zbiorniku)
- Przrd rozpoczęciem eksploatacji należy zastosować dawkę inicjującą biopreparatu będącego składnikiem kompletnej oczyszczalni ścieków systemu POZPLAST. Zaleca się okresowe stosowanie biopreparatu ( raz na dwa tygodnie przez WC) podczas eksploatacji oczyszczalni, gdyż wspomaga on procesy oczyszczania ścieków)


LOKALIZACJA PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW SYSTEMU POZ-PLAST
Przydomowe oczyszczalnie ścieków w systemie z drenażem rozsączającym mogą być budowane na terenach , w których spełnione są następujące warunki:
- poziom wód gruntowych powinien znajdować się na głębokości poniżej 1,5 m licząc od dna rury drenażowej
- grunt rodzimy, na którym będzie budowana oczyszczalnia w drenażem rozsączającym powinien być dobrze lub średnio przepuszczalny.
Ponadto podczas planowania budowy oczyszczalni należy uwzględnić następujące wymagania dotyczące minimalnych odległości osadnika gnilnego i drenażu rozszączającego od innych obiektów.
- 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego (do pokrywy
osadnika gnilnego) na terenach o zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej. - 70 m od najbliższej studni stanowiącej ujęcie wody pitnej ( po filtrze piaskowym – 30 m).
Oprócz wymienionych powyżej, należy zachować następujące minimalne odległości:
- 5 m od ścian budynków mieszkalnych wyposażonych w okna lub drzwi. Jeśli ściana
takowych nie posiada, zbiornik można instalować tuż przy ścianie. Należy jednak
zwracać uwagę, aby podłoże fundamentu budynku nie zostało osłabione - 3 m od drzew (korzenie mogą migrować do otworów w rurach rozsączających , czego efektem może być niedrożność drenażu),
- 1,5 m od rurociągów gazowych i wodociągowych,
- 0,8 m od kabli elektrycznych,
- 0,5 m od kabli telekomunikacyjnych.
Stosowane do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych pochodzących z domów jednorodzinnych, małych zakładów usługowych, obiektów użyteczności publicznej
ZALETY
- niskie koszty eksploatacyjne – oczyszczalnia nie wymaga obsługi oraz zasilania energią elektryczną
- praca bez uciążliwego zapachu i hałasu
- w przypadku konieczności głębszego posadowienia zbiornika istnieje możliwość zastosowania nadbudowy włazu w osadniku gnilnym

Proces oczyszczania: oczyszczalnia mechaniczno- biologiczna, tlenowo-beztlenowa działająca na zasadzie drenażu rozsączającego (lub filtru piaskowego); wstępne oczyszczanie ścieków odbywa się w osadniku gnilnym, gdzie następuje sedymentacja i klarowanie; kolejny etap oczyszczania zachodzi w złożu filtracyjnym w gruncie; powierzchnia zabudowy terenu od 50 do 80 m2
Stopień oczyszczenia ścieków: 90-98% redukcji BZT5, 90-97% redukcji zawiesin, 25-50% redukcji azotu ogólnego, 25-70% redukcji fosforu ogólnego
Przepustowość [m3/dobę]: 0,4-2,4 (liczba mieszkańców równoważnych RML=3-16)
